u etds
 

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

U-ETDS Ne Demek?

U-ETDS = Ulaştırma Elektronik Takip Denetleme Sistemi demektir.


U-ETDS Sistemi Nedir?

Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS), ilk olarak 08.01.2018 tarih ve 30295 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Karayolu Taşıma Yönetmeliği (KTY) ile tanımlanmıştır.

 
U-ETDS sistemi, 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu (KTK) ve KTY çerçevesinde taşımacılık faaliyetinde bulunan firmaların taşıdıkları eşya, kargo ve yolcu hareketlerinin elektronik olarak gerçek zamanlı takibi, değerlendirilmesi ve denetimi imkanlarının sağlanacağı bir sistemdir.

U-ETDS NİN FAYDALARI NEDİR?

U-ETDS sistemi sayesine; 

 
1- Korsan ve usulsüz (kapsam dışı) taşımacılığın önlenmesi, sektöre girişlerin kontrolü ve planlanması, diğer taşıma modları (hava, demiryolu ve denizyolu) içinde yatırım odaklı veri elde edilmesi,
2- Taşınan yolcuların, sayısı, seyahat sıklığı, saatleri, güzergahları, bagajları, fiyat ve zaman tarifelerini, engelli yolculara uygulanacak indirimlerin takibi,
3- Asayiş amacıyla güvenlik birimleriyle paylaşım imkanı (Ulusal güvenlik), şehirlerarası çalışan otobüs kaynaklı trafik yoğunluğunun yönetilmesi,
4- Taşımacılık faaliyetlerinin mali açıdan analizi ve vergilendirme için ilgili birimlerle (MASAK, Gelir İdaresi Başk.) paylaşımı,
5- Taşımacılık sektöründe çalışanların takibi ve bunların mali (sigorta, maaş) ve sosyal (çalışma ve dinlenme süreleri) haklarının takip edilebilmesi (sosyal boyut),
6- Gerek tarifeli, gerek tarifesiz yolcu takibi (aylık, günlük, saatlik, mevsimlik vb… istatistikler), imkanın da sağlanacağı değerlendirilmektedir.

 
U-ETDS sistemi sayesinde, ilk kez ticari olarak taşınan eşya, kargo ve yolcu hareketleri elektronik olarak takip edilebilecektir.

 


U-ETDS sisteminden kimler faydalanabilir?

Yolcu taşımacılığı, yük taşımacılığı yapan, Ulaştırma bakanlığına bağlı tüm taşımacı firmalar, Bu sistemden faydalanabilirler.


U-ETDS Sistemine Entegre olmak Mecburimi?

U-ETDS Sistemine entegre olmama gibi bir durum söz konusu değildir. Devletimiz bunu mecbur kılmıştır. Bu sisteme  dahil olmak istemeyen  taşımacı firmalar, artık bu sektörde hizmetlerini yürütemeyeceklerdir..


U-ETDS Yaptırımları Nelerdir?

Veri akışını Ulaştırma bakanlığına bildirmeyen tüm şirketler, öncelikle ihtar, ihtarlara uyulmama sonrası ise Çeşitli yaptırımlara ( idari para cezası, tüm araçlarınızın kontak kapatması, yetki belgesi iptali dahil.) maruz kalacaktır.


Neden U-ETDS ?

Şirketinizin sağlıklı bir şekilde U-ETDS sistemine entegre olarak çalışması demek, iş yükünüzü hafifleterek sorumlu olduğunuz Bakanlığa karşı sorumluluğunuzu yerine getirmek ve stres dolu bir çalışma ortamından uzak durarak, ceza ve yaptırımlara karşı tedbir almak demektir.


U-ETDS Kanun Bilgilendirmesi?

Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi (U-ETDS), ilk olarak 08.01.2018 tarih ve 30295 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.


U-ETDS Sistemi Nasıl işler?

U-ETDS sistem işleyişi, yolcu bilgisi, yük bilgisi, taşımacı (Şirket ve şöför) bilgisi, kalkış, varış saati, olduğu ve gideceği istikamet bilgilerini sisteme girerek, Tek tıkla bakanlığa, bu verileri saniyeler içerisinde gönderebileceğiniz bir sistemdir. Sistemin işleyişi bu yöndedir.


U-ETDS Sistemine, ENTEGRE Sisteminize Nasıl Dahil olabilirim?

iletişim bölümünden bizimle irtibata geçerek, U-ETDS Entegre sistemimizi Yıllık periyotlarla Satın alabilirsiniz.


U-ETDS ye veriyi ben giremez miyim?

Tabiki girebilirsiniz. YALNIZ çok iyi ve süratli bilgisayar ve klavye kullanıyor olmanız gerekmektedir. Hatta ışık hızında çalışmanız gerekmektedir. Aynı zamanda ise, yüzlerce/binlerce şoförünüzün tüm bilgi ve hareketlerini, her seferinde tek tek ve her an her saniye ulaştırma bakanlığının kendi sistemine girmeniz gerekmektedir. BUDA İMKANSIZDIR! Çalışanlarınız dahil, bu veri ve telefon trafiğine kimse yetişemez. Biz Sistemi sizler için dizayn ettik... Siz çayınızı yudumlayıp kendi işlerinizle uğraşırken, Şoförlerinize özel panelimiz ile her şoför, kendi yük bilgisini sisteme giriyor ve otomatik olarak sistem Ulaştırma bakanlığının veritabanına bağlanarak veriyi anında sistemlerine gönderiyor! Ne siz nede çalışanlarınız yoruluyor! Sizin yükünüzü sistem tek başına çekiyor!

 

 
Ayrıca, Sürekli yanınızdayız! Deneyimli çalışan Kadromuzla 7/24 sizlere hizmet vermekteyiz!

Ana Sayfa  |  Sistem işleyiş ve Özellikleri  Duyurular  |  Ekstra uygulamalar  Fiyatlar  |  Haberler  |  Neden Biz?  |  SSS  |  iletişim